Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait uzay aracı Mars’a doğru yola çıktı!

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ‘Hope’ Umut adlı keşif uydusunu Mars’a ulaştırması beklenen roket, Japonya’dan başarılı bir şekilde fırlatıldı.

BAE ilk gezegenler arası uzay görevini Mars’a Hope isimli keşif uydusunu göndererek başladı. İlk astronotunu geçen yıl uzaya gönderen BAE, Dubai’de yapay bilim şehri kurmayı ve 2117’de Mars üzerinde il yerleşim yeri inşa etmeyi planlıyor. Keşif uydusu başarılı bir şekilde Mars yörüngesine oturması durumunda Mars’ta hidrojen, oksijen ve atmosfer ısı ölçümü yanı sıra ozon taraması da yapacak. 500 milyon kilometrelik yolculuk sonunda 2021 Şubat ayında Mars’a ulaşmadı hedefleniyor. Ayrıca bu tarih BAE kuruluşunun 50. yıldönümü olması nedeni ile önem taşımaktadır.

BAE’nin Mars’a keşif amaçlı gönderdiği uydunun geçtiğimiz hafta fırlatılması planlanmış ancak fırlatma işleminin kötü hava koşulları nedeniyle ertelenmişti. Uzay çalışmalarına hız veren BAE 2019’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) astronot gönderen ilk Arap ülkesi olarak tarihe geçmişti.

Diğer teknoloji haberlerimiz için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir