Çin Mars yolunda!

Çin, Mars’a uydu ve gezginci robotunu başarılı bir şekilde yolladı. 7 ayın sonunda keşif araçlarının Kızıl Gezegen’e ulaşması bekleniyor.

Çin’in Hainan Adası’nda bulunan Wenchang Uzay İstasyonu’ndan gönderilen keşif araçları Kızıl Gezegen’e tahminen Şubat 2021 de ulaşmadı bekleniyor.

Uzay aracına Çin edebiyatının klasik şiirleri arasında yer alan Tianwen’in adı verildi. Tianwen “Cennete Sorular” anlamına gelmektedir.

Gezeğenin yüzeyine indirilecek olan 240 kilo ağırlığındaki keşif aracının 3 ay sürecek çalışmasında, gezeğenin yüzeyini ve atmosferini analiz edecek, fotoğraflar çekecek, haritalar çıkaracak ve geçmişte Mars’ta yaşam bulunup bulunmadığına dair bulgulara ulaşmaya çalışacak.

Çin’in uzay çalışmaları Mars görevi ile sınırlı değil. Ülke, 2023 yılına kadar yörüngede üç kapsülden oluşan insanlı bir uzay istasyonu kurmayı planlıyor. 2025 yılına kadar Ay yüzeyinde bir gözlemevi inşa etmeyi, Mars ile Jüpiter’in keşfi, kuyruklu yıldızlar, kara delikler ve dünya dışı hayat gibi konularda araştırmalara başlamayı ve 2050’ye kadar “kızıl gezegene” insanlı misyon göndermeyi planlıyor. 

Diğer teknoloji haberlerimiz için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir