iOS 14 resmen tanıtıldı! Özellikleri ve uyumlu cihazlar

Apple WWDC 2020 de tahmin edildiği gibi iOS yeni versiyonu olan iOS 14 sürümünü tanıttı.

Apple’ın her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) bu yıl Corona virüs pandemisi nedeni ile online olarak 22-24 Haziran tarihleri arasında düzenleniyor. Bu haberimizde iOS 14 ile gelen yeni özelliklere ve uygumlu cihazlara göz atacağız.

iOS 14 ile gelen özelliklerden biri olan “App Library” uygulamalarınızı otomatik olarak düzenleyecek. App Library ile uygulamaları kategorilerine göre düzenleyecek, App Library’de öneriler ve son indirilen uygulamalar kısmı yer alacak.

Widget‘lar  iOS 10 ile gelen bu özellik şuana kadar tek bir ekranda sınırlandırılmıştı. Fakat iOS 14 ile birlikte kullanıcı widgetlerin boyunlarına karar verebilecek ve sayfalar içinde istenilen noktada kullanılanabilecek.

Picture in Picture modu sayesinde video oynatırken ana ekrana dönseniz bile video oynamaya devam ediyor.

Siri gelişmeye devam ediyor. Yapay zeka destekli Siri iOS 14 ile birlikte uygulamaların üstünde çıkaracağı kartlar ile bilgi verebilecek ve sesli mesajlar gönderilebileceğini de ekleyelim.

Gerçek zamanlı çeviri özelliği de eklenen iOS 14 gelişmiş bir çeviri hizmeti sunacak, bu hizmet internet bağlantısına gerek duymadan 11 dilde çeviri yapabilecek.

Çeviri uygulaması ilk başlarda 11 dili destekleyecektir:

 • İngilizce
 • İspanyol
 • Fransızca
 • Almanca
 • İtalyan
 • Japonca
 • Rusça
 • Koreli
 • Arapça
 • Portekizce
 • Mandarin Çincesi

iMessage’da çeşitli geliştirmeler içeriyor. iMessages uygulaması pinleme, grup konuşmalarında belli bir mesaja cevap verme ve mention özellikleri geldi. Memojiler için yeni tasarım çeşitleri ve maske özelliği de yeni geliştirmeler arasında yer alıyor.

Bunların yanında Apple Haritalar ve CarPlay uygulamalarına da çeşitli özellikler eklendi. iOS 14 varsayılan e-posta ve internet tarayıcısı değiştirme imkanı sunuyor.

iOS 14 dijital otomobil anahtarı özelliği de sunuyor. Bu özellik iPhone veya Apple Watch cihazınız ile otomobilinizi kilitleme, kilidini açma ve çalıştırma gibi olanaklar sağlayacak. Belirtilen özellik şu an için sadece BMW markasının belli bir modeli ile çalışıyor.

App Clips, ile uygulamaları yüklemeden erişim imkanı sunuyor. Hızlı bir şekilde uygulamaya erişmemize olanak sağlayan App Clips Apple Pay desteğine sahip olacak.

İOS 14 DESTEKLEYECEK CİHAZLAR;

– iPhone 12 (5G)

– iPhone 12 Pro (5G)

– iPhone SE 2

– iPhone 11

– iPhone 11 Pro

– iPhone 11 Pro Max

– iPhone XS Max

– iPhone XS

– iPhone XR

– iPhone X

– iPhone 8 Plus

– iPhone 8

– iPhone 7 Plus

– iPhone 7

– iPhone 6S

– iPhone 6S Plus

– iPhone SE

Diğer teknoloji haberlerimiz için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir