Telefonunuzun ömrünü nasıl uzatırsınız?

Telefonunuza ne kadar iyi bakarsanız sık sık değiştirmek zorunda kalmazsınız.

Cep telefonunuz sizi aileniz ve arkadaşlarınızla bağlantıda tutmanın kritik bir parçasıdır, bu nedenle mümkün olduğunca uzun süre çalıştığından emin olmanız gerekmektedir. Telefonunuzun ömrünü uzatmak için aşağıdaki önerilerimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Eve sıkışıp kaldığımız şu günlerde cep telefonlarımız dış dünya ile iletişimimizi oldukça kolaylaştırdı. Her zaman ihtiyaç duyduğumuz bu cihaza bir otomobil gibi bakım yapmamız gerekmektedir.

Uygulama güncellemelerini atlamayın!

Telefonunuzun mümkün olduğunca hızlı ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için işletim sistemini ve üçüncü taraf uygulamaları piyasaya sürüldükçe güncellemeniz önemlidir. Bu güncellemeler uzun sürmez ve faydaları çok büyük olabilir: hataları düzeltmek ve güvenlik sorunlarını çözmek, yeni özellikler getiren ve genel performansı iyileştiren değişikliklere kadar, cihazınızın daha sorunsuz ve daha hızlı çalışmasını sağlar. 

Android ve iPhone , varsayılan olarak etkinleştirilmesi gereken otomatik uygulama güncellemeleri sunar. Bir Android telefonu Google Play Store’u açıp, ekranın sol tarafından menüyü kaydırarak, Ayarlar’a dokunarak ve Uygulamaları otomatik güncelle seçeneğini işaretleyerek kontrol edebilirsiniz. İPhone’unuz varsa Ayarlar > iTunes ve App Store’a gidin ve Uygulama Güncellemeleri seçeneğini Açık konumuna kaydırın. 

Ayrıca Android telefondaki sistem güncellemeleri için Ayarlar uygulamasını açıp Güncelleme’yi arayarak güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.iPhone kullanıcıları ise Ayarlar  > Genel > Yazılım Güncelleme’ye giderek telefonlarının yazılımını kontrol edebilir ve güncelleme işlemini yapabilirsiniz.

Gereksiz ve kullanılmayan uygulamalardan kurtulun

Telefonunuzda bulunan kullanmadığınız ve gereksiz olan uygulamalar telefonunuz yavaşlatacaktır. Bu sorunun üstesinden gelmek için kullanmadığınız ve gereksiz uygulamaları kaldırmanız gerekmektedir.

Telefonunuzu temiz tutun!

Cep telefonlarını temiz tutmak sağlığı için çok önemlidir. Bunun için hafta bir kez telefonunuzun şarj girişi, kulaklık girişi, ahize kısmı gibi toz giren kısımları temizlemeniz önemlidir.

Mutlaka kılıf ile kullanın

Cep telefonunu kılıf ile kullanmak dışarıdan gelecek darbe ve tozlara karşı koruyacaktır. Cep telefonlarının bir çoğu yüksekten düşme sonucu zarar görür. Bunun önüne geçmek için darbelere karşı sertifikalı bir kılıf kullanmanız yararınıza olacaktır.

Eskiyen pilinizi değiştirin

Anlatmış olduğumuz her şeyi yapmış olsanız bile, kendinizi şarj tutmayan bir pil ile uğraşırken bulabilirsiniz. Tüm telefonu değiştirmek yerine pili değiştirin. Bu telefonunuzun performansını önemli ölçüde etkiler, telefon pil değişimini yetkili serviste yaptırmanızda fayda var aksi halde istenmeyen sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir